13 sprawdzonych sposobów na motywowanie się do nauki

Czy znasz to uczucie, kiedy wiesz, że powinieneś się uczyć, ale nie możesz się za to wziąć? Od nauki odciągają Cię inne obowiązki, wpisy znajomych na Instagramie, a generalnie to za godzinę jesteś umówiony, więc nawet nie opłaca się brać za naukę? Chciałoby się wtedy powiedzieć:

…żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”.

Kubuś Puchatek

Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że dopadła Cię prokrastynacja, a dobra – że na szczęście „to się leczy” 🙂

To niemalże epidemia, na którą nikt nie jest odporny – nawet my. Dlatego mega ważne jest, żeby wiedzieć, jak sobie z nią radzić! W dzisiejszym wpisie podam Ci 13 skutecznych sposobów, które pomagają mi zmotywować się do pracy i nauki!

A jeśli chodzi o naukę, mam w tym spore doświadczenie. Nie tylko od lat uczę chemii innych, ale (o czym być może już wiesz) prowadzę też kanał Okiem Chemika na YouTube. Przygotowywanie każdego odcinka to przede wszystkim dogłębne poznanie i zrozumienie tematu – czyli nauka w czystej postaci. No ale teraz przejdźmy do moich sposobów na zmotywowanie się do nauki!

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny Dlatego w tym artykule przedstawię aż 13 różnych metod, które pomogą Ci zmotywować się do nauki. Jest więc z czego wybierać. Sprawdź, które są najskuteczniejsze dla Ciebie!

Sposób 1: 10 minut na naukę

Skuteczna metoda walki z prokrastynacją? Metoda 10 minut!
10 minut nauki nie brzmi tak źle jak cały wieczór kucia.

Brzmi banalnie, ale wbrew pozorom to jeden z najskuteczniejszych sposobów. Myśląc o nauce, większość z nas planuje poświęcenie na nią całego wieczora albo przynajmniej 2–3 godzin, a to często demotywuje. Zresztą nic dziwnego, ponieważ:

Twój mózg jest leniwy – i ma to sens!

Europejczycy dopiero od kilkudziesięciu lat żyją w dobrobycie, natomiast tysiące lat ewolucji i ograniczonego dostępu do jedzenia wykształciły w nas mechanizmy, które pomagają nam oszczędzać energię. Mózg jest jednym z organów, które pochłaniają jej najwięcej, dlatego wypracowaliśmy system jej oszczędzania, współcześnie zwany prokrastynacją. Dlatego czujemy naturalny opór wobec długich i “energochłonnych” czynności takich jak nauka!

Znacznie łatwiej zmotywować się do nauki, jeśli planujesz poświęcić na nią dosłownie chwilę – a mały krok naprzód w Twoich przygotowaniach jest znacznie lepszy niż stanie w miejscu!

Doskonale pomoże Ci w tym formuła naszego kursu, czyli lekcje podzielone na 5–15-minutowe pigułki wiedzy, które nazwaliśmy probówkami. Zresztą możesz to sprawdzić sam, korzystając z jednej z naszych bezpłatnych lekcji przykładowych.

Ponadto podzielenie materiału na mniejsze fragmenty pomaga w nauce. Według badań ten sposób uczenia się jest o 36% bardziej skuteczny niż długie lekcje! Linki do badań na temat skutecznych metod nauki znajdziesz na końcu tego artykułu.

Oczywiście swój cel możesz sformułować także nieco inaczej, np. załóż, że zrobisz 1 albo 2 zadania. Nie brzmi to już tak strasznie, prawda? W tym celu możesz skorzystać z naszej bazy zadań – po bezpłatnej rejestracji uzyskasz dostęp do [ile_zadan access=”10″] bezpłatnych zadań, podzielonych tematycznie i według poziomu trudności!

Sposób 2: Mózg nie lubi rzeczy niedokończonych

Jak hackować Twój mózg, żeby lepiej się uczyć?
Hackowanie mózgu – wykorzystaj je w słusznym celu!

W poprzedniej metodzie jest jeszcze jeden haczyk. Mianowicie: nauka wciąga! Jak już zaczniesz, znacznie łatwiej będzie Ci się zmotywować do zrobienia kilku kolejnych zadań. Nawet nie zauważysz, kiedy przekroczysz założony przez siebie plan!

Wynika to z faktu, że mózg nie lubi rzeczy niedokończonych – jeśli już coś zaczniesz, Twój mózg zmotywuje Cię do kontynuowania. To takie trochę hackowanie mózgu 🙂

Sposób 3: Dyktafon

Jak uczyć się podczas codziennych czynności?
A gdyby tak wiedza z otwartej książki sama trafiała do głowy? Aż tak łatwo nie jest, ale może nam pomóc technologia!

Święty Graal wszystkich uczących się: metoda, która pozwala otworzyć książkę i zająć się czymś innym, a wiedza w magiczny sposób zacznie przepływać z niej prosto do naszego mózgu.

Cóż, niestety to nie działa, ale dzięki technologii mamy całkiem niezłą alternatywę, skuteczną szczególnie wtedy, kiedy musimy coś zapamiętać. Wystarczy, że nagrasz sobie te informacje na dyktafon, a potem będziesz odtwarzać te głosowe notatki, robiąc coś innego: np. podczas sprzątania, biegania, jazdy na rowerze czy jakiegokolwiek innego zajęcia, które w większym stopniu angażuje Twoje ciało niż umysł.

Pamiętaj, że całkiem dobry dyktafon jest teraz w każdym telefonie!

Jeśli uczysz się chemii, możesz w ramach powtórki słuchać naszych lekcji na chemiawp.pl. Oczywiście nie widzisz wtedy materiałów pokazanych w filmie, ale jest to świetny sposób na powtórkę i utrwalenie wiedzy.

Sposób 4: Testuj swoją wiedzę!

Nie nauczysz się jeździć na rowerze, jeśli nigdy na niego nie wsiądziesz! Tak samo nauka bez praktyki nie jest zbyt skuteczna – zresztą mamy na to dowody naukowe.

Uczniowie, którzy nie wykorzystują wiedzy w praktyce, zapamiętują mniej niż 30% materiału!

Jak lepiej uczyć się chemii na zadaniach?
Nie nauczysz się jeździć na rowerze, nigdy na niego nie wsiadając, a chemii nie nauczysz się, nie robiąc zadań!

Szkoda czasu na taką naukę, dlatego megaważne jest, abyś po każdej partii materiału zastosował ją w praktyce. Jak? W naszym kursie pod prawie każdą 5–10-minutową probówką znajdziesz kilka zadań, które pozwolą Ci przetestować swoją wiedzę. Świetną metodą jest też robienie wszelkiego rodzaju quizów.

Uchylimy tu rąbka tajemnicy: już niedługo w naszym kursie pojawią się także QUIZY, które pomogą Ci w nauce!

Efekt?

Według badań wykorzystywanie wiedzy w praktyce poprawia zapamiętywanie o 30%!

Przeczytałeś 29% tego wpisu.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do całego wpisu

Załóż nowe konto
Korzyści z bezpłatnego konta chemiawp.pl:
  • Dostęp do wszystkich naszych artykułów
  • Dostęp do 2879 bezpłatnych zadań w naszej bazie zadań
  • Zapamiętywanie ukończonych przez Ciebie zadań i lekcji
  • Dodatkowe materiały wysyłane do Ciebie mailem
  • Powiadom mnie o nowych komentarzach
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    Zobacz wszystkie komentarze
    Scroll to Top
    Przewiń do góry