Budowa atomu

Lekcja
Materiały dodatkowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś z czego jest zbudowany świat? Widząc przedmioty, które nas otaczają, czy zastanawiałeś jak wyglądają drobiny, z których są one złożone ? Każdy przedmiot jest zbudowany z ATOMÓW, czyli maleńkich drobin niewidzialnych gołym okiem.

Na świecie występuje mnóstwo różnych atomów, które różnią się od siebie liczbą cząstek w nich zawartych. Te cząstki to protony, neutrony i elektrony. Tak naprawdę można powiedzieć, że cała materia składa się z protonów, neutronów i elektronów. Te z kolei wchodzą w skład atomów, a ich liczba determinuje rodzaj atomu jaki utworzą.

Każdy atom to jakiś pierwiastek, czyli drobina o określonych właściwościach fizycznych i chemicznych. Pierwiastki różnią się od siebie barwą, stanem skupienia, reakcjami w których biorą udział oraz masą i rozmiarem. W tej lekcji omówimy to, w jaki sposób zbudowane są atomy, ile ważą i jakie są ich rozmiary.

Zajmiemy się także podstawowymi pojęciami, których używa się w chemii, takimi jak :

  • pierwiastek
  • związek chemiczny
  • jon
  • cząsteczka homoatomowa
  • powłoka walencyjna
  • elektrony walencyjne
  • okres
  • grupa
  • układ okresowy.

Zanim zaczniesz kurs, pobierz i wydrukuj wzory i stałe fizykochemiczne załączone poniżej. Są to dokładnie te tablice, które otrzymasz na maturze. W wielu lekcjach będziemy z nich korzystać – więc nie martw się, jeśli jeszcze nie wiesz do czego służą poszczególne tabele.

Pobierz i wydrukuj “Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki”.

Chemia jest niezwykle ciekawą nauką. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na temat pierwiastków i związków chemicznych wiedzieliśmy o wiele mniej niż dzisiaj. Niezwykle interesująca jest historia odkryć chemicznych, które sprawiły, że nasz świat wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednym z zadziwiających odkryć jest to, że atom cezu sprawdza się doskonale jako wyznacznik CZASU na całym świecie! SERIO! A więcej informacji na ten temat znajduje się w poniższym filmie. Miłego oglądania :) 

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
GracjanTolek

Kurs jest świetny już wiem jak będę się uczył. WOW

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez GracjanTolek
Adam Wojciechowski

A ja dodam jeszcze, że za każdą opinię o naszym kursie otrzymujesz 10 punktów w naszym programie rekomendacyjnym, które możesz wymienić na nagrody, np. subskrypcje Spotify Premium (opinię możesz wystawić tu: https://chemiawp.pl/produkt/kurs-maturalny-chemia-obliczeniowa/#reviews). Więcej informacji znajdziesz tu: https://chemiawp.pl/moje-konto/punkty/ 🙂

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Adam Wojciechowski
Przewiń do góry