Budowa atomu

Lekcja
Materiały dodatkowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś z czego jest zbudowany świat? Widząc przedmioty, które nas otaczają, czy zastanawiałeś jak wyglądają drobiny, z których są one złożone ? Każdy przedmiot jest zbudowany z ATOMÓW, czyli maleńkich drobin niewidzialnych gołym okiem.

Na świecie występuje mnóstwo różnych atomów, które różnią się od siebie ilością cząstek w nich zawartych. Te cząstki to protony, neutrony i elektrony. Nazywamy je cząstkami elementarnymi. Tak naprawdę można powiedzieć, że cała materia składa się z protonów, neutronów i elektronów. Te z kolei wchodzą w skład atomów, a ich ilość determinuje rodzaj atomu jaki utworzą.

Każdy atom to jakiś pierwiastek, czyli drobina o określonych właściwościach fizycznych i chemicznych. Pierwiastki różnią się od siebie barwą, stanem skupienia, reakcjami w których biorą udział oraz masą i rozmiarem. W tej lekcji omówimy to, w jaki sposób zbudowane są atomy, jakie mają masy i rozmiary.

Zajmiemy się także podstawowymi pojęciami, których używa się w chemii, takimi jak :

  • pierwiastek
  • związek chemiczny
  • jon
  • cząsteczka homoatomowa
  • powłoka walencyjna
  • elektrony walencyjne
  • okres
  • grupa
  • układ okresowy.

Zanim zaczniesz kurs, pobierz i wydrukuj wzory i stałe fizykochemiczne załączone poniżej. Są to dokładnie te tablice, które otrzymasz na maturze. W wielu lekcjach będziemy z nich korzystać – więc nie martw się, jeśli jeszcze nie wiesz do czego służą poszczególne tabele.

Pobierz i wydrukuj „Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki”.

Chemia jest niezwykle ciekawą nauką. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na temat pierwiastków i związków chemicznych wiedzieliśmy o wiele mniej niż dzisiaj. Niezwykle interesująca jest historia odkryć chemicznych, które sprawiły, że nasz świat wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Z poniższego filmu dowiesz się jak odkryto atom, pierwiastek, czym zajmuje się chemia i jak wyglądał rozwój tej nauki. To jest SUPER FILM, SERIO! Moi uczniowie za nim szaleją, więc koniecznie obejrzyj go zanim przejdziesz do kolejnej lekcji. Miłego oglądania :) 

Zaloguj się, aby skomentować
  Powiadom mnie o nowych komentarzach  
Powiadom o
Przewiń do góry