Postęp
Ukończyłeś 0%
Atomy danego pierwiastka posiadające ładunek elektryczny nazywamy jonami. Dzielimy je na kationy – o ładunku dodatnim, oraz na aniony – o ładunku ujemnym. Jak powstają jony i jak prawidłowo zapisywać ich wzory? Oraz czym jest oktet i dublet elektronowy? Dowiesz się z filmu zamieszczonego poniżej. Omawiane w nim treści dotyczą pierwiastków grup głównych czyli 1 i 2 grupy + od 13 do 18 grupy pierwiastków. Nie wliczamy pierwiastków znajdujących się w grupach od 3 do 12 – tam panują inne zasady, o których porozmawiamy w lekcji o konfiguracji elektronowej. Zapraszam do oglądania 🙂
Zadanie 1
Jaki jon tworzy :- sód
- magnez
- glin
- tlen
- fluor
- brom
- sód – Na+
- magnez – Mg2+
- glin – Al3+
- tlen – O2-
- fluor – F–
- brom – Br–
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Posłużę się przykładem z filmiku – jeśli Ca traci 2e walencyjne, by osiągnąć oktet, czy jest to równoznaczne z tym, że teraz powłoka M z 8e jest jego „nową” powłoką walencyjną? Innymi słowy: czy powłoką walencyjną jest zawsze ostatnia powłoka w atomie/jonie, czy powłoką walencyjną nazywamy tylko ostatnią powłokę w obojętnym atomie? Z góry dziękuję 🙂
Powłoką walencyjną nazywamy powłokę, na której znajdują się elektrony walencyjne. W przypadku wapnia są to jego dwa ostatnie elektrony. Po ich utracie kation wapnia ma oktet na 3 powłoce, ale nie jest ona powłoką walencyjną, bo elektrony, które znajdują się na niej nie biorą udziału w tworzeniu wiązań.
Skoro, aby był dublet u sodu dodajemy jeden elektron to dlaczego jest Na+ jeżeli ładunek jest ujemny?
Sód aby uzyskać dublet musi przyjąć 1 elektron i wtedy był by jon Na-. Atom sodu może też dążyć do oktetu oddając 1 elektron i wtedy mamy jon Na+. Oktet jest bardziej opłacalny niż dublet, dlatego metale oddają a nie przyjmują elektrony i tworzą jony o ładunku dodatnim.
a jak sprawa będzie wyglądać w przypadku cynku? ostatnia powłoka na 12e, mogę odjąć od niej 4e żeby uzyskać 8e czy powinnam „zdjąć” ostatnią powłokę i do drugiej (6e) dodać 2e?
Konfiguracja elektronowa cynku to 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10. Na ostatniej powłoce czyli czwartej znajdują się dwa elektrony i to właśnie ich utrata powoduje powstanie jonu Zn2+. Pierwiastki z bloku d niestety nie zawsze osiągają dublet i oktet.
dziękuję, dopiero zauważyłam mój błąd – umieściłam cynk w trzecim okresie zamiast czwartego 😀
myślałam, że zrozumiałam, ale jednak nie 🙁 proszę o podpowiedź gdzie tkwi u mnie błąd: CYNK okres 4, czyli 4 powłoki i grupa 12 czyli na ostatniej powłoce jest 12 elektronów p=30 e=30 n=35 powłoka K 2e (bo możemy mieć na pierwszej max dwa elektrony) powłoka L 8e (ze wzoru 2n2) powłoka M 8e (bo tyle brakuje żeby w sumie było 30 elektronów na wszystkich powłokach) powłoka N 12e (bo tyle wynosi grupa w której leży cynk) i teraz rozumiem, że aby zobaczyć czy jon jest dodatki czy ujemny muszę doprowadzić do tego, że ostatnia powłoka ma 2e lub 8e,… Czytaj więcej »
Na ostatniej powłoce, czyli czwartej są dwa elektrony. Trzecia powłoka nie jest ostatnią w przypadku cynku. Pierwiastki z bloku d, jak wspomniałam wcześniej nie zawsze uzyskują oktet czy dublet. W powyższym filmie rozmawiamy o pierwiastkach grup głównych czyli 1,2 + 13-18 grupa pierwiastków. Konfiguracja elektronowa, którą się posłużyłam jest wytłumaczona w lekcji pt. Konfiguracja elektronowa.
ale dlaczego na ostatniej powłoce cynku są dwa elektrony skoro znajduje się on w grupie 12?
Pierwiastki z 1 grupy – 1 elektron walencyjny Pierwiastki z 2 grupy – 2 elektrony walencyjne Pierwiastki z 13 grupy – 3 elektrony walencyjne Pierwiastki z 14 grupy – 4 elektrony walencyjne Pierwiastki z 15 grupy – 5 elektronów walencyjnych Pierwiastki z 16 grupy – 6 elektronów walencyjnych Pierwiastki z 17 grupy – 7 elektronów walencyjnych Pierwiastki z 18 grupy – 8 elektronów walencyjnych Pierwiastki z grup 3-12 – liczba elektronów walencyjnych jest wytłumaczona w lekcji pt. Konfiguracja elektronowa. Proszę ją przerobić i jeśli dalej będą niejasności postaram się je wytłumaczyć. W tej lekcji omawiamy pierwiastki grup głównych i powyższe… Czytaj więcej »
raz jeszcze dziękuję, nie wzięłam pod uwagę, że pozostałe grupy zachowują się inaczej
po prostu wzięłam pierwszy pierwiastek który wpadł mi w oko i postanowiłam na nim poćwiczyć, nie wiedziałam, że wyprzedzam tym lekcje. Zaraz zabieram się za dalsze zajęcia 🙂
osłużę się przykładem z filmiku – jeśli Ca traci 2e walencyjne, by osiągnąć oktet, czy jest to równoznaczne z tym, że teraz powłoka M z 8e jest jego „nową” powłoką walencyjną? Innymi słowy: czy powłoką walencyjną jest zawsze ostatnia powłoka w atomie/jonie, czy powłoką walencyjną nazywamy tylko ostatnią powłokę w obojętnym atomie? Z góry dziękuję
Powłoką walencyjną nazywamy tę, która posiada elektrony walencyjne, a więc dotyczy to obojętnego atomu.