W tej probówce omówimy reakcję otrzymywania kwasu krzemowego. Otrzymywanie tego kwasu odbywa się inną metodą niż w przypadku pozostałych kwasów tlenowych. Zapraszam do oglądania 🙂
Zadanie 1
Napisz równanie reakcji otrzymywania kwasu krzemowego (IV)
SiO2 + 2NaOH → Na2SiO3 + H2O
Na2SiO3 + 2HCl → H2SiO3 + 2NaCl
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Zad 1. czyli zapisanie samego “Na2SiO3 + 2HCl → H2SiO3 + 2NaCl” nie jest pełną odpowiedzią, a więc jest błędem na maturze?
Zależy jakie będziesz miał odczynniki podane w zadaniu.
Czy możemy otrzymać kwas krzemowy w wyniku reakcji tlenku krzemu z dowolną zasadą ? Mam tu na myśli przykładowo KOH. Powstanie K2SiO3 oraz woda, a następnie w drugiej reakcji z HCl powstanie H2SiO3 oraz KCl. Taka reakcja zachodzi ?
Tak, oczywiście 🙂
Czy SiO2 ma kwasowy charakter chemiczny? Pytam się, bo nie reaguje z wodą.
SiO2 z uwagi na to, że nie reaguje z wodą nie jest tlenkiem kwasotwórczym. Natomiast z uwagi na to, że reaguje z zasadami, tlenkami zasadowymi to jego charakter chemiczny określamy jako kwasowy. Kwasotwórczy =/= kwasowy 🙂