Zatężanie roztworu

W jaki sposób zatęża się roztwory? Można odparować część rozpuszczalnika lub dodać dodatkową ilość substancji rozpuszczonej. Można również zmienić temperaturę roztworu, ponieważ w wyższej temperaturze ciała stałe zwykle rozpuszczają się lepiej w wodzie, a to spowoduje, że w rozpuszczalniku może się rozpuścić więcej substancji rozpuszczanej. W przypadku gazów jest odwrotnie – wraz ze wzrostem temperatury ich rozpuszczalność w wodzie maleje. W tej probówce omówimy właśnie to zagadnienie. Zapraszam 🙂

Zadanie 1

Ile gramów siarczanu (VI) magnezu należy dodać do 235 g 22% roztworu tej soli aby uzyskać roztwór o trzykrotnie większym stężeniu i dwukrotnie większej masie? Załóż, że możliwe jest dodanie wody do wyjściowego roztworu.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry