Tlen, tlenki, nadtlenki

Co należy zrobić aby ugasić płonącego człowieka? Serio! Płonącego w prawdziwym ogniu. Być może słyszałeś o tym, że nie wolno pozwolić mu na ucieczkę i należy go szczelnie owinąć np. kocem, płaszczem lub jakimkolwiek grubym materiałem. Po co?

Ta procedura wynika z jednej bardzo istotnej rzeczy – tlen jest niezbędny do reakcji spalania. A nam pali się człowiek, a właściwie jego ubranie, więc musimy odciąć dopływ tlenu. W tym celu używamy np. koca gaśniczego. Bo bez tlenu nie ma spalania! Ale zanim użyjemy koca należy uniemożliwić ucieczkę płonącej osobie. Człowiek, na którym pali się ubranie najczęściej w panice ucieka. A to jest najgorsze możliwe rozwiązanie, ponieważ ruch powietrza tylko bardziej podsyca płomienie.

Jeśli będziesz świadkiem takiego zdarzenia, należy poszkodowanego, w miarę możliwości, przewrócić twarzą do ziemi. Chodzi o to, aby zapobiec bardzo groźnemu wchłonięciu ognia do płuc i poparzeniu dróg oddechowych. Nie można pozwolić mu stać, gdyż wiąże się to z niebezpieczeństwem wciągania do dróg oddechowych ognia i dymu, które zawsze unoszą się do góry.

Jak widać, tlen ma swoją

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry