
To ja oraz stalaktyty i stalagmity w jednej z greckich jaskiń 🙂 Widok niesamowity! Zastanawiacie się jak powstają takie cuda natury? I dlaczego wspominam o nich w lekcji na temat wodorosoli? Zaraz się tego dowiecie!
Wodorosole, a sole
Tytułem wstępu, wodorosole różnią się od soli zwykłych tym, że w ich strukturze “uwięziony jest” atom lub atomy wodoru pochodzące od kwasu wieloprotonowego. Skąd one się biorą w wodorosolach, opowiem Ci w jednej z probówek. Tymczasem wróćmy do stalaktytów i stalagmitów.
Stalaktyty i stalagmity – co mają z nimi wspólnego wodorosole?
Stalaktyty to te duże sople zwisające nad moją głową. Powstają one w wyniku wytrącania się kryształów węglanu wapnia, czyli substancji o wzorze CaCO3, z wody kapiącej ze skalnych szczelin. Generalnie początek stalaktytu to kropla zmineralizowanej wody. Jednakże skąd ona się bierze?
Chodzi o to, że dwutlenek węgla zawarty w powietrzu rozpuszczając się w wodzie deszczowej tworzy roztwór kwasu węglowego. Ten z kolei przyspiesza proces roztwarzania głównego składnika skał wapiennych – węglanu wapnia. W wyniku tej reakcji powstaje wodorosól o nazwie wodorowęglan wapnia. Te procesy można zilustrować poniższymi równaniami reakcji: