Aktywność niemetali – woda chlorowa i woda bromowa - 2006 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W jednej probówce znajduje się wodny roztwór chlorku potasu, a w drugiej – wodny roztwór bromku potasu.
Którego odczynnika – Br2(aq) czy Cl2(aq) – należy użyć, aby rozróżnić te roztwory? Podaj wzór chemiczny wybranego odczynnika oraz przewidywane obserwacje. Napisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji, będącej podstawą rozróżnienia tych roztworów.
Wzór odczynnika: ........................................................................................................................
Obserwacje: ..................................................................................................................................
Równanie reakcji: ........................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maria

Dzień dobry, mam prośbę o wyjaśnienie dlaczego nie można użyć Br

Agnieszka Wojciechowska

Tutaj trzeba wykorzystać reakcję, w której niemetal bardziej aktywny wypiera ten mniej aktywny z soli. Aktywność niemetali z XVII grupy przedstawia się następująco: F2>Cl2> Br2>I2 Czyli F2 jest najbardziej aktywny a I2 najmniej.
W związku z tym jeśli użyjesz wody bromowej czyli Br2(aq) to KCl + Br2 -> reakcja nie zajdzie, oraz KBr + Br2 -> reakcja nie zajdzie.
Jeśli użyjesz wody chlorowej czyli Cl2(aq) to KCl + Cl2 -> reakcja nie zachodzi oraz 2KBr + Cl2-> 2KCl + Br2. Powstający w reakcji brom zabarwi nam roztwór na pomarańczowo-czerwony kolor.

Ostatnio edytowane 6 miesięcy temu przez Agnieszka Wojciechowska
Przewiń do góry