Alkiny, które nie reagują z sodem – analiza schematu reakcji - 2019 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Atom wodoru w cząsteczce etynu (acetylenu) wykazuje większą kwasowość niż atomy wodoru w grupach alkilowych. Fakt ten potwierdza reakcja acetylenu z aktywnym metalem, która przebiega zgodnie z poniższym równaniem.

2HC≡C−H + 2Na → 2HC≡C Na+ + H2

Produktami opisanej reakcji są gazowy wodór i acetylenek monosodu. Podobne właściwości wykazują także inne alkiny z wiązaniem potrójnym znajdującym się na końcu łańcucha (RC≡C−H).

Napisz wzory półstrukturalne (grupowe) wszystkich alkinów, które zawierają sześć atomów węgla w cząsteczce i nie reagują z sodem.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, czy gdybym napisał dodatkowo “CH3–CH2-CH2–C≡C-CH3″, czyli izomer tego pierwszego: “CH3–C≡C–CH2–CH2–CH3” – Właściwie to chyba izomer optyczny, to czy jest jakikolwiek tego sens? Z tego co wiem to jest to praktycznie rzecz biorąc, ten sam związek.

Agnieszka Wojciechowska

To jest ten sam związek – ma identyczną nazwę. Izomery optyczne mamy wtedy, gdy przynajmniej jeden atom węgla w cząsteczce posiada cztery różne podstawniki. W tym związku takiego atomu węgla nie ma, więc nie tworzy on izomerów optycznych.

Przewiń do góry