Analiza stanu skupienia na podstawie temperatury wrzenia alkanów - 2016 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W poniższej tabeli przedstawiono wartości temperatury wrzenia (pod ciśnieniem 1013 hPa) sześciu alkanów i ich halogenków alkilowych. W cząsteczkach halogenków halogen połączony jest ze skrajnym atomem węgla.

Spośród wymienionych w tabeli nazw i wzorów substancji wybierz i podaj nazwy alkanów, które w temperaturze 25 °C i pod ciśnieniem 1013 hPa są cieczami, oraz wzory halogenków alkilowych, które w tych warunkach są gazami.
Nazwy alkanów: ..........................................................................................................................
Wzory halogenków alkilowych: ..................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Okej wrzenie to reakcja kiedy ciecz, staje się gazem, ale dlaczego w halogenkach alkilowych jest na odwrót?

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez SLOMA
Agnieszka Wojciechowska

Proces, w którym ciecz staje się gazem to parowanie. Wrzenie jest jego odmianą – parowanie całą objętością. Różne związki mają różne temperatury wrzenia. Jeśli mamy ocenić czy dana substancja jest gazem w podanych warunkach tj. 25 stopni Celsjusza, to trzeba sprawdzić w jakiej temperaturze zaczyna ona wrzeć. Jeśli temperatura wrzenia jest niższa od 25 st. Celsjusza, to ta substancja w tych warunkach jest gazem, bo zaczyna wrzeć w niższej temperaturze niż ta podana w zadaniu. Jeśli ta substancja wrze w wyższej temperaturze niż 25 st. Celsjusza, no to warunki podane w zadaniu świadczą o tym, że temperatura, w której dochodzi… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Agnieszka Wojciechowska
SLOMA

No tak znowu nie doczytałem zadania, nie spojrzałem że halogenki miały być gazami, nie cieczami 😀 Dziękuje za odpowiedź.

Przewiń do góry