Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania
Cząsteczka trichlorku fosforu o wzorze PCl3 ma budowę przestrzenną podobną do struktury cząsteczki amoniaku.
a) Określ charakter wiązania chemicznego (wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane, kowalencyjne spolaryzowane) w cząsteczce trichlorku fosforu i napisz wzór elektronowy tej cząsteczki. Zaznacz kreskami wiążące i wolne pary elektronowe.
Charakter wiązania:
Wzór elektronowy:
b) Uzupełnij poniższe zdania – wybierz i podkreśl jedno właściwe określenie spośród podanych w każdym nawiasie.
Orbitalom walencyjnym atomu centralnego w cząsteczce trichlorku fosforu przypisuje się hybrydyzację typu (sp / sp2 / sp3). Atom centralny (nie stanowi bieguna elektrycznego / stanowi biegun elektryczny dodatni / stanowi biegun elektryczny ujemny) w tej cząsteczce.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Dlaczego atom centralny ma DODATNI biegun elektryczny skoro znajduje się tam wolna pala elektronowa?
Atom chloru ma elektroujemność równą 3,0 a atom fosforu 2,1. W związku z tym wiązanie pomiędzy tymi atomami to wiązanie kowalencyjne spolaryzowane. W wyniku polaryzacji wiązania na atomie fosforu zbiera się ładunek dodatni, a na atomach chloru ujemny. Chlor po prostu bardziej przyciąga elektrony w swoją stronę, stąd ładunek ujemny. Atom fosforu natomiast swoje 3 elektrony ma przesunięte w stronę atomów chloru, stąd na fosforze mamy ładunek dodatni.