Charakterystyka trichlorku fosforu - 2018 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Cząsteczka trichlorku fosforu o wzorze PCl3 ma budowę przestrzenną podobną do struktury cząsteczki amoniaku.

a) Określ charakter wiązania chemicznego (wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane, kowalencyjne spolaryzowane) w cząsteczce trichlorku fosforu i napisz wzór elektronowy tej cząsteczki. Zaznacz kreskami wiążące i wolne pary elektronowe.
Charakter wiązania:
Wzór elektronowy:

b) Uzupełnij poniższe zdania – wybierz i podkreśl jedno właściwe określenie spośród podanych w każdym nawiasie.
Orbitalom walencyjnym atomu centralnego w cząsteczce trichlorku fosforu przypisuje się hybrydyzację typu (sp / sp2 / sp3). Atom centralny (nie stanowi bieguna elektrycznego / stanowi biegun elektryczny dodatni / stanowi biegun elektryczny ujemny) w tej cząsteczce.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciek

Dlaczego atom centralny ma DODATNI biegun elektryczny skoro znajduje się tam wolna pala elektronowa?

Agnieszka Wojciechowska

Atom chloru ma elektroujemność równą 3,0 a atom fosforu 2,1. W związku z tym wiązanie pomiędzy tymi atomami to wiązanie kowalencyjne spolaryzowane. W wyniku polaryzacji wiązania na atomie fosforu zbiera się ładunek dodatni, a na atomach chloru ujemny. Chlor po prostu bardziej przyciąga elektrony w swoją stronę, stąd ładunek ujemny. Atom fosforu natomiast swoje 3 elektrony ma przesunięte w stronę atomów chloru, stąd na fosforze mamy ładunek dodatni.

Przewiń do góry