Co spowoduje zwiększenie wydajności opisanej reakcji estryfikacji - 2014 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Reakcja kwasu etanowego (octowego) z etanolem prowadzona w obecności mocnego kwasu jest reakcją odwracalną, która przebiega według równania:

CH3COOH + CH3CH2OCH ←H+→CH3COOCH2CH3 + H2O

Stężeniowa stała równowagi tej reakcji w temperaturze 25 °C wynosi Kc = 4,0.
Badając kinetykę reakcji kwasu etanowego z etanolem w środowisku wodnym, stwierdzono, że względny rząd reakcji dla etanolu i kwasu etanowego wynosi 1, a całkowity rząd reakcji jest równy 2. Rząd reakcji ze względu na wybrany substrat to wykładnik potęgi, w której stężenie molowe danego substratu występuje w równaniu kinetycznym tej reakcji.

Podkreśl wszystkie wymienione poniżej działania, które spowodują zwiększenie wydajności opisanej reakcji estryfikacji w temperaturze 25 °C.
dodanie etanolu              dodanie wody                  dodanie katalizatora                  dodanie obojętnej wobec reagentów substancji higroskopijnej

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bruno

Czy dodanie katalizatora nie jest odpowiedzią, dlatego, że katalizatory nie wpływają na równowagę reakcji?

Agnieszka Wojciechowska

Dokładnie, katalizator przyspiesza reakcję poprzez obniżanie energii aktywacji, ale nie wpływa na jej równowagę ani się w niej nie zużywa.

Przewiń do góry