Dimeryzacja i mechanizm reakcji - 2013 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W temperaturze około 80 °C i w obecności kwasu siarkowego(VI) cząsteczki 2-metylopropenu ulegają dimeryzacji zachodzącej według schematu:

2C4H8dimeryzacja→C8H16

W mieszaninie poreakcyjnej stwierdza się obecność dwóch alkenów o podanym wzorze sumarycznym, różniących się położeniem wiązania podwójnego w cząsteczce. W wyniku całkowitego uwodornienia mieszaniny powstaje jeden związek 2,2,4-trimetylopentan.

a) Napisz wzory półstrukturalne (grupowe) obu izomerów, powstających w reakcji addycji dwóch cząsteczek 2-metylopropenu.

Izomer I:                          Izomer II:

b) Określ, według jakiego mechanizmu, nukleofilowego czy elektrofilowego, przebiega reakcja uwodornienia każdego z opisanych izomerów, w wyniku której powstaje 2,2,4-trimetylopentan.
.......................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Asia

Znowu nie wiem co się stało w podpunkcie a, przecież jak się uczyłam tego z Panią w probówce o polimeryzacji powstawały związki cykliczne, a tu nagle powstaje związek alifatyczny. O co chodzi ja już naprawdę nie wiem, a bardzo bym chciała 😎 . Proszę o pomoc.

Ostatnio edytowane 11 dni temu przez Asia
Agnieszka Wojciechowska

Mogą powstawać, ale nie muszą. Tutaj masz wyraźnie opisane w zadaniu jak przebiega reakcja. Produktem uwodornienia dimeru jest związek nie mający budowy pierścieniowej.

Asia

I znowu dałam radę, jak ogarnąłem, że polimeryzacja nie równa się otrzymaniu związku cyklicznego to sobie poradziłam😍

Przewiń do góry