Energia jonizacji - 2018 maj zadanie 3

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Elektrony w atomach są przyciągane przez jądro, więc usunięcie elektronu z powłoki wymaga nakładu energii, która jest nazywana energią jonizacji. Pierwsza energia jonizacji to minimalna energia potrzebna do oderwania pierwszego elektronu od atomu. Druga energia jonizacji jest minimalną energią potrzebną do usunięcia drugiego elektronu (z jednododatniego jonu). W odpowiednich warunkach od atomu można oderwać kolejne elektrony. Rozróżnia się zatem pierwszą, drugą i kolejne energie jonizacji. W poniżej tabeli przedstawiono wartości kolejnych (trzech) energii jonizacji glinu.

Uzupełnij poniższe zdanie, tak aby powstała informacja prawdziwa, i wyjaśnij, dlaczego wybrana energia jonizacji ma najniższą wartość.
Spośród podanych wartości energii jonizacji najniższą wartość ma (pierwsza / druga / trzecia) energia jonizacji, ponieważ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Czy odpowiedź: “Glin przy oddaniu jednego elektronu, osiąga doublet elektronowy – czyli stan korzystny energetycznie dla atomu. Wraz z oddaniem kolejnego elektronu, wiąże się z wyjścia z stanu korzystnego energetycznie, przez co naturalnie siła jonizacji jest większa” – ma w ogóle sens? Czy lepiej nie być “naukowcem” i po prostu warto odczytywać takie rzeczy z tabelki i pisać przez to wnioski?

Agnieszka Wojciechowska

Tutaj wystarczy interpretacja tabelki. Co do Twojego uzasadnienia, niestety nie jest ono poprawne. Trzeba napisać tak, jak podałam w odpowiedzi. Energię jonizacji tłumaczyłam w lekcji pt. zależności w układzie okresowym 🙂 Może warto do niej wrócić 🙂

SLOMA

Będzie wracane, aktualnie redoksy, potem zależności no i obliczeniowe zadania, szybka powtórka organicznej i matury z tamtych lat do przerobienia czekają, bo jednak trzeba dbać o szybki czas rozwiązywania zadań, a z tym z każdym dniem coraz lepiej. Fajnie że pomyślała Pani o zbiorze zadań z poprzednich matur, bo te zadania różnią się pod wieloma aspektami z zbiorami ćwiczeń z rozmaitych wydawnictw, a matura to jednak matura.

Przewiń do góry