Hybrydyzacja i izomery - 2018 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W poniższej tabeli zestawiono informacje na temat cząsteczek trzech węglowodorów o prostych (nierozgałęzionych) łańcuchach węglowych.

Przeprowadzono reakcję węglowodoru A z wodorem, w której stosunek molowy węglowodoru do wodoru był równy n węglowodoru : nH2   = 1: 2.
Napisz równanie reakcji węglowodoru A z wodorem. Zastosuj wzory półstrukturalne (grupowe) związków organicznych.
.....................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, jaki jest to typ reakcji? (addycja itd.)

Agnieszka Wojciechowska

Addycja 🙂

Zofia

Czy użycie wzorów półstrukturalnych bez zamienienia kolejności pierwszego węgla i wodorów jest błędem na maturze? Rozumiem, że w przypadku grup funkcyjnych stosowanie zapisów określających, który atom łączy grupę z łańcuchem węglowodorowym niesie ważne informacje. Jednak nie jestem pewna, czy przy zapisie samych łańcuchów też trzeba to uwzględniać?

Agnieszka Wojciechowska

Zapis w przypadku tego zadania, który również jest poprawny to CH2=CH-CH=CH2. W przypadku łańcuchów węglowodorowych poprawne są obie konwencje, jednak np. taki zapis jak OH-CH2-CH3 już poprawny nie jest, ponieważ sugeruje, że to wodór z grupy OH jest połączony z atomem węgla i dlatego trzeba zapisać to w ten sposób HO-CH2-CH3.

Przewiń do góry