Hybrydyzacja + kwas karboksylowy - 2015 styczeń

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Kwas benzenokarboksylowy (benzoesowy) jest najprostszym aromatycznym kwasem karboksylowym. Zbudowany jest z pierścienia benzenowego, zawierającego jedną grupę karboksylową. Stosowany jest jako środek konserwujący do żywności (E21O). W niewielkich ilościach występuje w malinach i żurawinie. Do celów przemysłowych kwas ten oraz jego sole otrzymuje się przez utlenienie (metylobenzenu) silnym utleniaczem, co można zilustrować schematem:

Podczas utleniania toluenu do kwasu benzoesowego tylko jeden atom węgla zmienia formalny stopień utlenienia.

Oceń, czy wraz ze zmianą formalnego stopnia utleniania nastąpiła zmiana hybrydyzacji tego atomu węgla. Wybierz i podkreśl jedno z określeń podanych w nawiasie tak, aby powstały zdania prawdziwe.

(Nastąpiła zmiana hybrydyzacji / Nie nastąpiła zmiana hybrydyzacji ) utlenianego atomu węgla. Przed procesem utleniania atomowi węgla w cząsteczce toluenu można było przypisać hybrydyzację typu ( sp / sp2 / sp3 ), po procesie utleniania atomowi węgla w cząsteczce kwasu benzoesowego można przypisać hybrydyzację typu ( sp / sp2 / sp3).

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry