Hydroliza estru - 2015 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Produktami hydrolizy kwasowej pewnego estru o masie molowej 116 g · mol–1 są nasycony alkohol monohydroksylowy i nasycony kwas monokarboksylowy. Wiadomo ponadto, że wskutek utleniania otrzymanego alkoholu powstaje ten sam kwas karboksylowy, który jest produktem hydrolizy estru.
Napisz wzory półstrukturalne (grupowe) opisanych substancji i podaj ich nazwy.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Matty

Dzień dobry. Czy mógłby mi ktoś objaśnić krok po kroku jak takie zadanie rozwiązać?

Agnieszka Wojciechowska

Estry mają grupę estrową w skład której wchodzą dwa atomy tlenu i jeden atom wodoru (-COO-). Odliczamy od całkowitej masy molowej podanego estru masę dwóch atomów tlenu czyli 116g-32g=84g i próbujemy dowiedzieć się ile atomów węgla i wodoru mieści się w tej masie. Wiemy, że na skutek utleniania alkoholu, który jest produktem hydrolizy estru powstaje taki sam kwas, który jest produktem hydrolizy estru. Wynika z tego, że alkohol i kwas mają tyle samo atomów węgla w cząsteczce. Sprawdzamy ile moli atomów węgla zmieści się w 84 g, wiedząc że 1 mol węgla waży 12g. 84/12=7. Wybieramy pierwsza całkowitą liczbę mniejszą… Czytaj więcej »

Przewiń do góry