Jony, których jest najwięcej w roztworze, miareczkowanie - 2014 - arkusz próbny

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Przeprowadzono doświadczenie, podczas którego do wodnego roztworu mocnego elektrolitu dodawano kroplami wodny roztwór innego mocnego elektrolitu i za pomocą pehametru mierzono pH mieszaniny reakcyjnej. Przebieg doświadczeń zilustrowano poniższym schematem.

Opisane doświadczenie jest przykładem miareczkowania alkacymetrycznego (kwasowo- -zasadowego), które polega na dodawaniu z biurety roztworu, nazywanego titrantem, do kolby z próbką, nazywaną analitem. W miareczkowaniu wykorzystuje się stechiometryczną zależność między analitem i titrantem.
Dany jest zestaw elektrolitów o wzorach:
HCOOH                      HCl                     NH3 · H2O                       NaOH                         CH3COOH

Podaj nazwy trzech jonów, których stężenie jest największe w roztworze otrzymanym po dodaniu 20 cm3 titranta do roztworu analitu.
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiktor1

Czy stężenie kationów wodoru nie będzie takie same jak stężenie anionów wodorotlenkowych?

Agnieszka Wojciechowska

Nie, po dodaniu 20 cm3 titranta jony wodorowe pochodzą już wyłącznie z dysocjacji wody. Natomiast pH po dodaniu 20 cm3 jest wyraźnie zasadowe, co jest spowodowane dodaniem nadmiaru zasady.

Przewiń do góry