Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania
W cząsteczce kwasu askorbinowego (witaminy C) występują dwa enolowe atomy węgla, czyli atomy węgla o hybrydyzacji sp2 z przyłączonymi grupami hydroksylowymi. Cząsteczka tego związku zawiera ponadto dwa asymetryczne atomy węgla – o hybrydyzacji sp3 z przyłączonymi czterema różnymi podstawnikami. Poniżej przedstawiono wzór witaminy C, w którym małymi literami oznaczono poszczególne atomy węgla.
W celu zbadania właściwości kwasu askorbinowego przeprowadzono doświadczenie, którego przebieg zilustrowano na poniższym rysunku.
Przed dodaniem wodnego roztworu kwasu askorbinowego zawartość każdej probówki była barwna.
Napisz numery probówek, w których po dodaniu roztworu kwasu askorbinowego zaobserwowano odbarwianie się ich zawartości.
...............................................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Czy w probówce 1 nie powinien też powstać szafirowy kompleks?
Szafirowy kompleks jak najbardziej, ale pytanie dotyczy probówek, w których roztwór się odbarwia czyli traci barwę, a nie ją zmienia.
W próbówce III znajdował się kwas, tak? Bo jest napisane “zakwaszony”, dlatego tak skojarzyłem 😀
Tak, zakwaszony oznacza dodatek kwasu.
Co dokładnie spowodowało odbarwienie się probówki III ?
Wodny roztwór kwasu askorbinowego, który w tej reakcji pełni rolę reduktora. Dzięki temu mangan z z VII stopnia przechodzi na +II, a roztwór w którym są jony Mn2+ jest bezbarwny. Btw. odbarwieniu uległa zawartość probówki, nie probówka 🙂