Miareczkowanie, obliczanie stężenia molowego - 2016 styczeń zadanie 2

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Miareczkowanie bezpośrednie przeprowadza się wtedy, gdy łatwe jest określenie końca miareczkowania. Jeśli odczynnik, którym się miareczkuje reaguje z oznaczanym składnikiem powoli lub jeśli osiągnięcie punktu końcowego reakcji wymaga nadmiaru titranta, można wtedy posłużyć się miareczkowaniem odwrotnym. Do badanego roztworu dodaje się znaną ilość titranta w nadmiarze a następnie odmiareczkowuje się jego nadmiar innym roztworem.

Na podstawie: J. Minczewski, Z. Marczenko, Chemia analityczna, Tom 2, Warszawa 1985.

Do 30 cm3 wodnego roztworu wodorotlenku baru o nieznanym stężeniu dodano 24 cm3 wodnego roztworu kwasu siarkowego (VI) o stężeniu 0,5 mol · dm–3 (reakcja I). Nadmiar użytego do reakcji wodnego roztworu kwasu siarkowego (VI) odmiareczkowano, w obecności oranżu metylowego, zużywając 40 cm3 wodnego roztworu wodorotlenku sodu o stężeniu 0,15 mol · dm–3 (reakcja II). Opisane przemiany ilustrują poniższe równania:

I Ba(OH)2 + H2SO4 → BaSO4↓ + 2H2O

II 2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O

Oblicz stężenie molowe wodnego roztworu wodorotlenku baru użytego do przeprowadzenia reakcji I.

Obliczenia: 

 

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry