Miareczkowanie – titrant i masa substancji w analicie - 2014 - arkusz próbny

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Przeprowadzono doświadczenie, podczas którego do wodnego roztworu mocnego elektrolitu dodawano kroplami wodny roztwór innego mocnego elektrolitu i za pomocą pehametru mierzono pH mieszaniny reakcyjnej. Przebieg doświadczeń zilustrowano poniższym schematem.

Opisane doświadczenie jest przykładem miareczkowania alkacymetrycznego (kwasowo- -zasadowego), które polega na dodawaniu z biurety roztworu, nazywanego titrantem, do kolby z próbką, nazywaną analitem. W miareczkowaniu wykorzystuje się stechiometryczną zależność między analitem i titrantem.
Dany jest zestaw elektrolitów o wzorach:
HCOOH                     HCl               NH3 · H2O                NaOH                 CH3COOH

Do 10 cm3 analitu dodawano kroplami titrant o stężeniu 0,1 mol · dm–3.
a) Z wykresu umieszczonego w informacji  odczytaj objętość titranta potrzebną do zobojętnienia analitu oraz podaj stężenie molowe analitu.
Objętość titranta: ..........................................................................................................................
Stężenie molowe analitu: .............................................................................................................
b) Oblicz masę substancji w analicie.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry