Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania
Aby potwierdzić zasadowy charakter tlenku baru, przeprowadzano reakcję tego tlenku z pewnym odczynnikiem w obecności wskaźnika pH, którym była czerwień bromofenolowa. Wskaźnik ten w roztworach o pH < 5,2 ma barwę żółtą, a w roztworach o pH > 6,8 przyjmuje barwę czerwoną. W roztworach o 5,2 < pH < 6,8 barwi się na kolor pośredni między żółtym a czerwonym (różne odcienie barwy pomarańczowej). Do probówki wprowadzono wybrany odczynnik z dodatkiem czerwieni bromofenolowej, a następnie dodano nadmiar stałego...

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!
Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Subskrybuj nasz kurs, aby uzyskać dostęp do rozwiązania.
Czy mógłbym poprosić o wytłumaczenie bardziej szczegółowe tego zadania? Dokładnie to dlaczego hcl?
Przeanalizujmy dostępne odczynniki : Gdy użyjemy H2SO4 otrzymamy sól BaSO4, która jest osadem, zatem nie otrzymamy klarownego roztworu. Gdy użyjemy H3PO4 otrzymamy sól Ba3(PO4)2, która także jest osadem. zatem również nie można mówić o klarownym roztworze. Gdy użyjemy NaOH reakcja nie zajdzie, ponieważ zasada sodowa nie reaguje z zasadowym tlenkiem, jakim jest BaO. Jeśli byłby to tlenek amfoteryczny tj. tlenek glinu, tlenek cynku, tlenek berylu itd. reakcja zaszłaby z utworzeniem roztworu związku kompleksowego, który tworzy klarowny roztwór. Gdy użyjemy HCl otrzymamy sól BaCl2, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, zatem mamy do czynienia z klarownym roztworem, o którym jest… Czytaj więcej »
Mam pytanie, bo nie rozumiem do końca:
HCl ma odczyn kwasowy, więc jej zabarwienie przed powinno być czerwone
a po wprowadzeniu Ba0 żółte?
Wskaźnik o którym jest mowa w zadaniu czyli czerwień bromofenolowa barwi się w roztworach o pH niższym od 5,2 na kolor żółty, więc roztwór HCl wraz z odczynnikiem ma barwę żółtą, nie czerwoną. Po wprowadzeniu BaO otrzymujemy sól o pH w przybliżeniu równym 7, zatem barwa roztworu zmieni się na czerwoną, ponieważ przy pH większym od 6,8 zgodnie z treścią zadania błękit bromofenolowy zmienia barwę na czerwoną.