Odczyn soli organicznych - 2008 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Sporządzono wodny roztwór propanianu sodu (CH3CH2COONa) i stwierdzono, że ma on odczyn zasadowy.
a) Napisz w formie jonowej skróconej równanie reakcji powodującej zasadowy odczyn roztworu.
.......................................................................................................................................................
b) Z podanego zbioru wybierz i podkreśl symbole lub wzory wszystkich drobin (cząsteczek i jonów) obecnych w tym roztworze.
CH3CH2COONa          CH3CH2COOH        CH3CH2COO–           NaOH            Na+            OH

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Milena

Dlaczego w roztworze nie występuje CH3CH2COONa?

Agnieszka Wojciechowska

Ponieważ jest to sól dobrze rozpuszczalna w wodzie. Ten związek w roztworze wodnym dysocjuje na jony, więc cząsteczki CH3CH2COONa w 100% przechodzą w jony, w związku z tym po dysocjacji nie są już obecne w roztworze.

Milena

Czyli przykładowo jakbyśmy rozważali NaCl, który też jest dobrze rozpuszczalny w wodzie to byśmy mieli tylko Na+, Cl-, H2O? Czy ta zasada dotyczy wszystkich soli, które w tabeli rozpuszczalności mają “R” czy tylko soli organicznych?

Agnieszka Wojciechowska

Ta zasada dotyczy wszystkich ZWIĄZKÓW rozpuszczalnych w wodzie. Jeśli coś ulega w 100% dysocjacji, to przechodzi w całości w jony, więc w roztworze nie są już obecne cząsteczki tego związku.

Przewiń do góry