Odróżnianie kwasów karboksylowych za pomocą manganianu (VII) potasu - 2014 - arkusz próbny

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Przeprowadzono doświadczenie, którego przebieg zilustrowano na poniższym schemacie.

Napisz, jakie objawy reakcji (lub ich brak) umożliwią rozróżnienie substancji dodawanych do probówek I, II i III.
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin

Dlaczego kwas w probówce 2 też reaguje z KMno4 i H2SO4?

Agnieszka Wojciechowska

Jest to kwas oleinowy, który należy do kwasów nienasyconych. Pomiędzy 9 a 10 atomem węgla mamy wiązanie podwójne. Związki nienasycone wykrywamy za pomocą wody bromowej lub roztworu KMnO4. Jeśli roztwór KMnO4 będzie zakwaszony – reakcja ze związkiem nienasyconym spowoduje powstanie jonów Mn2+, czyli roztwór się odbarwi.

Przewiń do góry