Kwas benzenokarboksylowy – otrzymywanie – redoks - 2015 styczeń

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Kwas benzenokarboksylowy (benzoesowy) jest najprostszym aromatycznym kwasem karboksylowym. Zbudowany jest z pierścienia benzenowego, zawierającego jedną grupę karboksylową. Stosowany jest jako środek konserwujący do żywności (E21O). W niewielkich ilościach występuje w malinach i żurawinie. Do celów przemysłowych kwas ten oraz jego sole otrzymuje się przez utlenienie (metylobenzenu) silnym utleniaczem, co można zilustrować schematem:

Napisz w formie jonowej z uwzględnieniem pobieranych lub oddawanych elektronów (zapis jonowo-elektronowy) równania procesów utleniania i redukcji.

Równanie procesu utleniania: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Równanie procesu redukcji: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dobierz współczynniki stechiometryczne w podanym równaniu reakcji.

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Dlaczego w redukcji mamy środowisko kwasowe, a w utlenianiu zasadowe? Tutaj chodzi o to że Kwas jest słabym kwasem i reaguje z zasadą, a związek chromu, jest zasadowy, więc musi reagować z kwasem? W sensie to nielogiczne, dla reakcji redoks, bo jak coś reaguje w środowisku kwasowym to H+ dajemy w jednym i w drugim, ale to tzw. wyjątek, tak?

Agnieszka Wojciechowska

To jest odpowiedź ze starej matury, powinno być wszędzie środowisko kwasowe.

Przewiń do góry