Płytki - 2014 - arkusz przykładowy

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W celu zbadania aktywności miedzi, cynku, żelaza i srebra przeprowadzono dwa doświadczenia zilustrowane poniższym schematem.

Po wyjęciu płytek z roztworów siarczanu(VI) miedzi(II) i azotanu(V) srebra, wysuszeniu i zważeniu, okazało się, że masa niektórych płytek zmieniła się.
Wskaż płytkę, która w obu doświadczeniach zwiększyła swoją masę, podając nazwę lub symbol metalu, z którego ją wykonano.
Nazwa lub symbol metalu, z którego wykonano płytkę zwiększającą swoją masę w obu doświadczeniach: .........................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zeno2021

Dlaczego żelazo? Przecież cynk reaguje z CuSo4 oraz z AgNo3 tak samo jak żelazo

Agnieszka Wojciechowska

Zgodnie równaniem: Fe + 3AgNO3 – > Fe(NO3)3 + 3Ag Jeden mol żelaza przechodzi do roztworu w postaci jonów Fe3+, a w zamian na płytce osadzają się 3 mole srebra. Zatem płytka traci 56g żelaza ale w jego miejsce osadza się 3x108g srebra, zatem zwiększa swoją masę. Podobna sytuacja ma miejsce w reakcji z CuSO4: 2Fe +3CuSO4 -> Fe2(SO4)3 + 3Cu Dwa mole żelaza przechodzą do roztworu, a w ich miejsce na płytce osadzają się 3 mole miedzi. Zatem 2×56 g – o tyle początkowo płytka tracie masę. Ale 3×63,5g – tyle gramów miedzi się na niej osadza. Zatem przyrost… Czytaj więcej »

Przewiń do góry