Przemiany kryształów jodu - 2016 styczeń

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Jod, tworzy połyskujące szaroczarne kryształy o ostrym zapachu. Ogrzewany powoli tworzy pary o fioletowym zabarwieniu. Ogrzewany szybko lub w zamkniętym naczyniu daje czarną ciecz. Rozpuszcza się w etanolu tworząc brązowy roztwór, jodynę. Rozpuszczony w chloroformie, czterochlorku węgla i CS2 tworzy fioletowe roztwory, w benzenie daje roztwór czerwony. W wodzie rozpuszcza się bardzo słabo, łatwiej z dodatkiem jodku potasu, powstaje wtedy roztwór w kolorze brązowym.

Na podstawie: K.-H. Lautenschläger, W. Schröter, A. Wanninger, Nowoczesne kompendium chemii, Warszawa 2007.

Uzupełnij poniższe zdania. Podkreśl właściwe określenie spośród wymienionych w każdym nawiasie.

Szybkie ogrzewanie kryształów jodu powoduje (reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (syntezą / sublimacją / analizą / topnieniem / wrzeniem). Łagodne i powolne ogrzewanie kryształów jodu powoduje (reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (utlenianiem / redukcją / rozpuszczaniem / wrzeniem / sublimacją). Przejście jodu z roztworu wodnego do fazy organicznej substancji niemieszającej się z wodą to (destylacja / chromatografia / ekstrakcja).

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry