Przyczyna różnicy temperatury wrzenia alkanu i aldehydu - 2015 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W poniższej tabeli zestawiono wartości temperatury wrzenia (pod ciśnieniem 1013 hPa)
alkanu, alkanolu, alkanalu i alkiloaminy o zbliżonych masach cząsteczkowych.Opisz przyczynę różnicy temperatury wrzenia alkanu i aldehydu oraz przyczynę różnicy temperatury wrzenia aldehydu i alkoholu. Odnieś się do budowy cząsteczek związków, których wzory wymieniono w tabeli.
Alkan i aldehyd: ...........................................................................................................................
Aldehyd i alkohol: ........................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daria

Dzień dobry ! 🙂 Mam takie pytanie , czy mogłaby pani napisać takie ,,warunki” żeby określić dlaczego dany związek ma wysoką temperaturę wrzenia , tak jak jest w odpowiedziach że gr OH może tworzyć wiązania wodorowe itd ( niewiem czy pytanie jest zrozumiałe ) pozdrawiam!

Agnieszka Wojciechowska

Cały temat jest omówiony w lekcji o wiązaniach wodorowych i kształtach oraz hybrydyzacji cząsteczek. Proponuję najpierw przerobić te lekcje, aby zrozumieć to zadanie.

Przewiń do góry