Reakcje egzo i endotermiczne - 2019 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W czystej wodzie ustala się stan równowagi reakcji autoprotolizy, która zachodzi zgodnie z równaniem:

2H2O ⇄ H3O+ + OH-

Tę reakcję opisuje stała równowagi nazywana iloczynem jonowym wody. Wyraża się ona równaniem:

Kw=[H3O+]∙[OH-]

Poniżej przedstawiono wartości iloczynu jonowego wody Kw w zakresie temperatury 0 ºC –100 ºC (pod ciśnieniem atmosferycznym).

Uzupełnij poniższe zdania. Wybierz i zaznacz jedno określenie spośród podanych w każdym nawiasie.
Reakcja autodysocjacji wody jest (egzoenergetyczna / endoenergetyczna). Wraz ze wzrostem temperatury pH czystej wody (maleje / rośnie / nie ulega zmianie).

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiktor1

Dlaczego pH maleje? Czy chodzi o to, że jon H3O nie jest jonem H+?

Agnieszka Wojciechowska

Iloczyn jonowy wody jest wartością stałą w danej temperaturze, co oznacza, że nie zależy od stężeń jonów H+ i OH-. Jednak iloczyn jonowy wody zależy od temperatury – wpływa ona na to jak dużo cząsteczek wody może rozpaść się na jony. Z informacji do zadania można zauważyć, że wraz ze wzrostem temperatury iloczyn jonowy wody rośnie. Jeśli zapiszemy jego stałą równowagi czyli Kw=[H3O+][OH-] i założymy, że stężenie H+ i OH- jest identyczne, to możemy zapisać, że Kw=[H+]^2. Zatem stężenie jonów H+ będzie równe pierwiastkowi z Kw. Teraz wystarczy podstawić do wzoru wartość Kw w podanych temperaturach i obliczyć pH w… Czytaj więcej »

wiktor1

Już rozumiem, dziękuję za odpowiedź ^^

wiktor1

Jeszcze jedno pytanie do tego zadania. Czyli jeśli weźmiemy np. Kw dla 100 stopni, to pH jest równe 6,131 mimo tego, że stężenie jonów OH- i H+ jest takie samo, tak? I drugie pytanie, jeśli OH- jest równe H+, to można założyć że Kw=[OH-]^2, ale dlaczego nie mogę z tego policzyć pOH? Jeśli mam znam stężenie jonów OH, to teoretycznie powinienem móc policzyć pOH, ale jeśli tak się zrobi wyjdą takie same liczby jak przy liczeniu pH, co będzie znaczyć, że stężenie jonów OH się zwiększa, czyli pOH maleje, czyli pH rośnie

Agnieszka Wojciechowska

wzór pH+pOH=14 wynika z Kw=1*10-14, czyli ta zależność ma zastosowanie w temperaturze 25 stopni Celsjusza. W innych temperaturach pH+pOH nie jest równe 14.

Przewiń do góry