Rodzaj struktury białka i wiązania - 2014 - arkusz przykładowy

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Ze względu na budowę przestrzenną, białka można opisywać na czterech poziomach. Struktura pierwszorzędna białek podaje sekwencję aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym, struktura drugorzędowa opisuje przestrzenne ułożenie fragmentów łańcuchów polipeptydowych, struktura trzeciorzędowa ustala ułożenia elementów struktury drugorzędowej. Najmniej poznaną jest struktura czwartorzędowa, która opisuje układ przestrzenny podjednostek będących oddzielnymi łańcuchami polipeptydowymi i elementami niebiałkowymi. Za tworzenie każdej ze struktur odpowiedzialne są określone rodzaje wiązań chemicznych. W poniższej tabeli podano informacje o najważniejszych rodzajach wiązań występujących w białkach.

Oznaczenie literowePrzykładowa strukturaRodzaj wiązania
A.jonowe
B.peptydowe
C.wodorowe
D.mostki disiarczkowe

Wpisz do tabeli oznaczenia literowe A, B, C,  D, odpowiadające określonym rodzajom wiązań chemicznych decydujących o tworzeniu określonej struktury białka (pierwszo-, drugo- czy trzeciorzędowej). Dane oznaczenie literowe może być wykorzystane kilkakrotnie.

Rodzaj struktury białkaOznaczenie literowe rodzaju wiązania chemicznego decydującego o tworzeniu określonej struktury białka
pierwszorzędowa
drugorzędowa
trzeciorzędowa

 

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Przewiń do góry