Równanie reakcji jonowej skróconej zachodzącej w jednej z probówek - 2019 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W trzech probówkach I–III znajdują się rozmieszczone w przypadkowej kolejności wodne roztwory trzech soli: azotanu(V) glinu, azotanu(V) potasu i azotanu(V) magnezu. Te roztwory mają taką samą objętość V = 5 cm 3 i jednakowe stężenie molowe cm = 0,2 mol · dm−3 . W celu zidentyfikowania zawartości probówek przeprowadzono dwuetapowe doświadczenie. W etapie pierwszym do probówek dodano wodny roztwór wodorotlenku potasu.

Po dodaniu niewielkiej ilości roztworu wodorotlenku potasu powstały w probówkach I i II białe osady, a w probówce III nie zaobserwowano objawów reakcji.
W etapie drugim doświadczenia do probówek z wytrąconymi osadami dodano kolejne porcje roztworu wodorotlenku potasu. Objawy reakcji zaobserwowano tylko w probówce II.

Napisz w formie jonowej skróconej równanie reakcji zachodzącej podczas pierwszego etapu doświadczenia w probówce I.
……………………………………………………………………………………………………………………………………

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania.

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, czy tutaj chodzi o to że w drugim etapie wodorotlenkiem tworzącym osad jest Al(OH)3 i Mg(OH2) i Al(OH)3 reaguje dalej z KOH, z racji że Al jest pierwiastkiem amfoterycznym, a magnez nie?

Ostatnio edytowane 7 miesięcy temu przez SLOMA
Agnieszka Wojciechowska

Tak, ale nie można powiedzieć, że Al jest pierwiastkiem amfoterycznym. Amfoteryczny jest tlenek i wodorotlenek glinu, a nie glin.

Przewiń do góry