Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania
Do reaktora wprowadzono próbkę gazowego związku A i zainicjowano reakcję: A (g) ⇄ 2B (g)
Przemianę prowadzono w stałej objętości. Mierzono stężenie związku A w czasie trwania reakcji. Tę zależność przedstawiono na poniższym wykresie.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Dzień dobry, nie do końca wiem jak zrobić to zadanie ,powinnam skorzystać z jakiegoś wzoru , czy jest jakiś inny sposób ?
Z równania reakcji podanego w zadaniu wiemy, że z 1 mola A powstają 2 mole B. Odczytujemy z wykresu stężenie początkowe związku A (1 mol/dm3) oraz stężenie po upływie 1 sekundy (0,85 mol/dm3). Obliczamy ile związku A przereagowało w tym czasie (1mol/dm3 – 0,85 mol/dm3 = 0,15 mol/dm3). Następnie obliczamy ile związku B powstało w czasie 1 sekundy korzystając z zależności opisanej równaniem reakcji. Z 1 mola A powstają 2 mole B, zatem jeśli w naszym przypadku przereagowało 0,15 mola A to powstało x moli B. Czyli powstało 0,3 moli B i zaznaczamy to na wykresie. Idąc dokładnie tym samym… Czytaj więcej »