Siła oddziaływań międzycząsteczkowych - 2015 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W poniższej tabeli zestawiono wartości temperatury wrzenia (pod ciśnieniem 1013 hPa) alkanu, alkanolu, alkanalu i alkiloaminy o zbliżonych masach cząsteczkowych.

Uszereguj związki o wzorach podanych w tabeli według wzrastającej siły oddziaływań występujących między cząsteczkami danego związku. Napisz numery, którymi oznaczono wzory tych substancji.
......................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Milena

Dlaczego amina będzie druga? W tym zadaniu chodzi o ilość tworzonych wiązań wodorowych? Bo CH3CH2NH2 może stworzyć ze sobą chyba 3 wiązania wodorowe. Czy nie powinien mieć najmocniejszej siły oddziaływań? Po temperaturze wrzenia też oczywiście można stwierdzić ale to pomijam..

Agnieszka Wojciechowska

Siłę wiązań międzycząsteczkowych ocenia się na podstawie temperatury wrzenia i topnienia. Im są one wyższe, tym mocniejsze wiązania są obecne w związku.

Milena

Dziękuję!

Przewiń do góry