Stała dysocjacji, moc kwasów i zasad Bronsteda - 2019 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Zdolność elektrolitu do dysocjacji zależy od właściwości tego elektrolitu oraz od właściwości użytego rozpuszczalnika. Im silniejszą zasadą Brønsteda jest rozpuszczalnik, tym w większym stopniu dysocjuje w nim elektrolit będący kwasem Brønsteda.
Zbadano dysocjację jednoprotonowego kwasu HA w różnych rozpuszczalnikach. W wodzie HA jest słabym kwasem.

Uzupełnij poniższe zdanie. Wybierz i zaznacz nazwę rozpuszczalnika.
W danej temperaturze wartość stałej dysocjacji kwasu HA jest największa w roztworze, w którym rozpuszczalnikiem jest (ciekły amoniak / kwas mrówkowy / metanol / woda).

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Enaida

Dlaczego poprawna odpowiedź to ciekły amoniak, a nie np. woda?

Agnieszka Wojciechowska

“Im silniejszą zasadą Brønsteda jest rozpuszczalnik, tym w większym stopniu dysocjuje w nim elektrolit będący kwasem Brønsteda. W wodzie HA jest słabym kwasem.”
HA jest kwasem Bronsteda, NH3 jest zasadą Bronsteda, a woda jest zarówno kwasem jak i zasadą Bronsteda. Ciekły amoniak jest silniejszą zasadą Bronsteda niż woda.

Baga

A dlaczego nie kwas mrówkowy?

Agnieszka Wojciechowska

Zwróć uwagę na fragment:”Im silniejszą zasadą Brønsteda jest rozpuszczalnik, w tym większym stopniu dysocjuje w nim elektrolit będący kwasem Brønsteda.” Kwas mrówkowy jest kwasem wg teorii Bronsteda, natomiast amoniak jest zasadą.

Przewiń do góry