Temperatura topnienia vs. elementy symetrii - 2017 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W przypadku węglowodorów o podobnej strukturze i liczbie atomów węgla temperatura topnienia jest tym wyższa, im więcej elementów symetrii ma cząsteczka związku.

a) Poniżej przedstawiono wzory dwóch węglowodorów – benzenu i toluenu:

Oceń, czy temperatura topnienia toluenu pod ciśnieniem atmosferycznym jest wyższa, czy – niższa od 5,53 ºC.
......................................................................................................................................................

b) Dwa izomeryczne butyny, których cząsteczki mają budowę łańcuchową, znacznie się różnią temperaturą topnienia. W poniższej tabeli podano wartość temperatury topnienia (pod ciśnieniem atmosferycznym) każdego z tych izomerów.
Uzupełnij tabelę – wpisz wzory półstrukturalne (grupowe) obu izomerycznych butynów przy odpowiedniej wartości temperatury topnienia.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Asia

Czy w pierwszym podpunkcie wystarczy odpowiedź niższa?
Która probowka porusza temat elementów symetrii?

Agnieszka Wojciechowska

Odpowiedź “niższa” wystarczy – reszta jest w nawiasie 🙂 Elementy symetrii to bardziej pojęcie matematyczne. Elementy symetryczne są jak odbicia lustrzane. Więcej na ten temat mówię w lekcji o izomerii optycznej.

Przewiń do góry