Tlenki i zasady Bronsteda - 2019 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Anion tlenkowy O2– jest zasadą Brønsteda mocniejszą niż jon wodorotlenkowy OH. Jon tlenkowy nie występuje w wodnych roztworach, ponieważ jako bardzo mocna zasada reaguje z cząsteczką wody.

a) Napisz równanie reakcji anionu tlenkowego z cząsteczką wody.
......................................................................................................................................................

b) Uzupełnij poniższe zdania. Wybierz i zaznacz jedno określenie spośród podanych w każdym nawiasie.
Aniony tlenkowe występują w sieci krystalicznej jonowych tlenków pierwiastków mających (małą / dużą) elektroujemność i należących do grup układu okresowego o numerach: (1 i 2 / 14 i 15 / 16 i 17). Ulegające reakcji z wodą tlenki tych pierwiastków tworzą roztwory o silnie (kwasowym / zasadowym) odczynie, a więc o (niskim / wysokim) pH.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
julix

Czemu jest mała elektroujemność i takie grupy?

Zofia

W zadaniu mowa jest o tlenkach jonowych, a więc tlen i inny pierwiastek muszą łączyć się wiązaniem jonowym. To prowadzi nas do elektroujemności – bo im większa różnica elektroujemności, tym bardziej jonowy charakter wiązania. Tlen jest pierwiastkiem o bardzo dużej elektroujemności, więc drugi pierwiastek musi mieć małą elektroujemność. Jeśli spojrzymy na układ okresowy w tablicach maturalnych, widzimy, że najmniejszą elektroujemność mają właśnie pierwiastki grup 1 i 2.

Agnieszka Wojciechowska

Dokładnie, dzięki za wyczerpującą odpowiedź 🙂 Punkt dla Ciebie!

Przewiń do góry