Utleniacz i reduktor, utlenianie i redukcja - 2014 - arkusz próbny

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Pod wpływem ogrzewania chloran(V) potasu ulega rozkładowi, który może przebiegać – zależnie od warunków – z wydzielaniem różnych produktów. W obecności tlenku manganu(IV) jako katalizatora (reakcja I) chloran(V) potasu rozkłada się już w temperaturze niższej od 600 K na chlorek potasu i tlen, co opisuje poniższe równanie reakcji.

Uzupełnij poniższe zdania. Wpisz, jaką funkcję pełnią atomy danego pierwiastka w reakcjach I i II. Określ, czy oddają, czy przyjmują elektrony, oraz podaj nazwę procesu, któremu ulegają.
1. W reakcji I chlor w KClO3 pełni wyłącznie funkcję ............................................................. , ponieważ .............................................................. elektrony i ulega procesowi ............................................................... .
2. W reakcji I tlen w KClO3 pełni wyłącznie funkcję ............................................................ , ponieważ .............................................................. elektrony i ulega procesowi ................................................................ .
3. W reakcji II chlor w KClO3 pełni funkcję ....................................................................... , ponieważ .................................................................................... elektrony i ulega procesowi.............................................................................................................................................. .

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry