Wiązania chemiczne i temperatura wrzenia - 2012 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

a) Uzupełnij poniższe zdanie, podkreślając właściwe określenia w każdym nawiasie.
Fluorowodór ma ( wyższą / niższą ) temperaturę wrzenia niż chlorowodór, ponieważ pomiędzy cząsteczkami fluorowodoru ( tworzą się / nie tworzą się ) wiązania wodorowe, a między cząsteczkami chlorowodoru ( tworzą się / nie tworzą się ) wiązania wodorowe.
b) Uzupełnij poniższe zdanie, wpisując wzory wybrane z poniższego zestawu.
NH3,    CO,     HNO3,       CaF2
Wiązanie koordynacyjne, nazywane też wiązaniem donorowo-akceptorowym, występuje w cząsteczkach: ..........................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, czy jest może jakiś obrazek przedstawiający wiązanie koordynacyjne cząsteczki “CO”?

Agnieszka Wojciechowska
qwerty12

Dlaczego przy chlorowodorze nie tworzą się wiązania wodorowe przecież chlor ma 3,0 elektroujemność?

Agnieszka Wojciechowska

Chlorowodór jest gazem, a jak wiemy w gazach cząsteczki są od siebie bardziej oddalone niż w przypadku cieczy czy ciał stałych. W przypadku chlorowodoru można założyć, że wiązania wodorowe praktycznie nie powstają ze względu na duże odległości pomiędzy cząsteczkami. Ponadto wiązania wodorowe są powiązane z wysoką temperaturą wrzenia. W przypadku chlorowodoru jest to -85 stopni Celsjusza, w więc nie można tu mówić o wysokiej temperaturze wrzenia. Generalnie o występowaniu wiązań wodorowych mówimy wtedy, gdy mamy na to bezpośrednie dowody – wysoka temperatura wrzenia jest jednym z nich. P.S. W wodnym rozcieńczonym roztworze kwasu solnego również praktycznie nie ma wiązań wodorowych,… Czytaj więcej »

qwerty12

Dziękuję 🙂

Przewiń do góry