Wiązanie wodorowe w związkach organicznych - 2011 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Pomiędzy cząsteczkami, w których obecne są atomy wodoru związane bezpośrednio z silnie elektroujemnymi atomami niemetalu (fluoru, tlenu, azotu), tworzą się wiązania wodorowe mające wpływ na właściwości fizyczne związku.
a) Spośród związków o wzorach:
CH3OH,     CH3COCH3,      CH3F,        CH3NH2,         CH3CH3,        CH3Cl
wybierz i napisz wzory tych, których cząsteczki tworzą wiązania wodorowe.
.................................................................................................................................................
Wiązania wodorowe utrudniają przejście związku w stan gazowy, ponieważ powodują asocjację cząsteczek – łączenie się ich w większe agregaty. Wiązania te są tym silniejsze, im bardziej elektroujemny jest atom niemetalu będący donorem pary elektronowej.
b) Uszereguj związki o wzorach:
CH3CH3,       CH3NH2,          CH3OH
zgodnie ze wzrastającą lotnością (od najmniejszej do największej).
.................................................................................................................................................

a) CH3OH, CH3NH2

b) CH3OH, CH3NH2, CH3CH3

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry