Właściwości metali i niemetali - 2015 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Na poniższym schemacie układu okresowego pierwiastków (bez lantanowców i aktynowców) zaznaczono położenie trzech pierwiastków oznaczonych numerami I, II oraz III.

Wypełnij tabelę, wpisując literę P, jeżeli informacja jest prawdziwa, lub literę F, jeżeli jest fałszywa.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kozloski

Dzień dobry, czy mógłbym poprosić o wyjaśnienie, dlaczego informacja nr2 jest poprawna? Ewentualnie poproszę o informację, którą probówkę powinienem powtórzyć aby poznać tę odpowiedź. Czy tutaj chodzi o to, że pierwiastek II silniej przyciąga elektrony, ponieważ ma mniejszy promień atomowy niż III?

Agnieszka Wojciechowska

Tak, dokładnie o to chodzi! 🙂 Informacja 2 jej poprawna – jest to związane z elektroujemnością niemetali. Im większa elektroujemność, tym aktywniejszy jest niemetal i chętniej przyjmuje elektrony. Trzeba zapamiętać, że w przypadku niemetali z XVII grupy (F2, Cl2, Br2, I2) najbardziej aktywny jest fluor, a najmniej – jod. Najsilniejszym utleniaczem jest pierwiastek, który jest na najwyższym możliwym stopniu utlenienia (w przypadku siarki jest to +VI, chloru +VII, azotu +V itd.) Pierwiastki z XVII grupy najwyższy stopień utlenienia mają +VII, więc nie rozstrzyga to kwestii najsilniejszego utleniacza w przypadku pierwiastka II i III. Zatem trzeba spojrzeć na ich elektroujemność, która… Czytaj więcej »

Przewiń do góry