Wypieranie wodoru z kwasu - 2015 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W temperaturze 20 ºC i pod ciśnieniem 1005 hPa wykonano eksperyment, którego przebieg przedstawiono na rysunku. W kolbie zaszła reakcja opisana równaniem:

Mg + 2HCl→MgCl2 + H2

 

Wykonaj obliczenia i oceń, czy wodór wydzielony w reakcji 2 gramów magnezu z nadmiarem kwasu solnego w temperaturze 20 ºC i pod ciśnieniem 1005 hPa zmieści się w użytym w doświadczeniu cylindrze miarowym o pojemności 1000 cm3. Uniwersalna stała gazowa R = 83,1 dm3 · hPa · mol–1·K–1.
Obliczenia:

 

 

 

Odpowiedź:

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kamila

Dlaczego nH2 jest równe nMg ? Z czego to wynika ?

Agnieszka Wojciechowska

Wynika to ze stechiometrii w równaniu reakcji podanej w treści zadania – Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2 Liczba moli magnezu, która bierze udział w reakcji jest równa licznie moli wodoru wydzielonego w postaci gazu.

Natanel

Czyli, że jeśli stechiometrycznie mamy 1 mol substratu i 1 mol produktu, to liczba ich rzeczywistego mola będzie identyczna?
W sumie, to wynika to z proporcji (juz wiem) 🙂

Ostatnio edytowane 11 miesięcy temu przez Natanel
gregor70

Skąd bierze się 1938 cm3 z równania? -wychodzi mi 2011 cm3 z przybliżeniem


Agnieszka Wojciechowska

Taki wynik jak Twój wychodzi mi gdy biorę masę molową magnezu równą 24 g/mol, a w obliczeniach w rozwiązaniu została przyjęta masa molowa magnezu równa 24,31 g/mol, stąd różnica w wyniku. Niemniej oba wyniki są poprawne.

Przewiń do góry