Wytrącanie soli i rozdzielanie kationów - 2015 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W roztworze wodnym znajdują się kationy: Ba2+, Ag+ i Mg2+ oraz towarzyszące im aniony. Kationy te można wydzielić z roztworu za pomocą reakcji strąceniowych, stosując odpowiednie odczynniki w takiej kolejności, aby jeden odczynnik wytrącał z roztworu w postaci nierozpuszczalnej soli tylko jeden kation. Po przesączeniu osadu, używając innego odczynnika, można wytrącić z przesączu sól zawierającą kolejny kation.

a)Wpisz do tabeli wzory odczynników, których użycie pozwoli w trzech etapach (I, II i III) wytrącić kolejno z roztworu w postaci nierozpuszczalnych soli kationy w nim zawarte. Odczynniki wybierz spośród wymienionych poniżej.
Na2CrO4 (aq)     KNO3 (aq)      NaCl (aq)       NaOH (aq)        K2SiO3 (aq)

b)Napisz wzory nierozpuszczalnych soli powstałych w każdym etapie doświadczenia.

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, czy kolejność jest w tym zadaniu ważna? Jeżeli tak to na jakiej podstawie mam ją zrobić? Bowiem zapisałem w etapie III to co mamy podane w odpowiedzi w etapie II i wydaje mi się że jest i tak czy siak dobrze.

Agnieszka Wojciechowska

Kolejność jest kluczowa. W pierwszym etapie usuwasz jony srebra, bo tylko one z jonami chlorkowymi utworzą osad – tablica rozpuszczalności. w drugim etapie musisz użyć Na2CrO4 by usunąć z roztworu jony baru. Jony magnezu nie tworzą osadu z jonami CrO42-. Natomiast jeśli użyjesz w drugim etapie K2SiO3 to usuniesz jednocześnie jony baru i jony magnezu, bo oba z SiO3 2- tworzą osad.

Przewiń do góry