Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania
Chlor tworzy kilka kwasów tlenowych o ogólnym wzorze sumarycznym: HClOx. W jednej cząsteczce pewnego kwasu chlorowego są cztery wiązania typu sigma (σ), w wyniku utworzenia których każdy z atomów uwspólnia liczbę elektronów zapewniającą spełnienie reguły dubletu lub oktetu elektronowego.
a) Narysuj elektronowy wzór kreskowy dla cząsteczki tego kwasu zgodnie z teorią wiązań Lewisa-Kossela.
.........................................................................................................................................................................................................................................
b) Uzupełnij poniższe zdania dotyczące cząsteczki tego

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!
Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Dlaczego będą dwa wiązania koordynacyjne? Ja robię to tak, że najpierw robię tyle “wiązań” ile atom potrzebuje do oktetu (tutaj np. Cl=O) a później jeśli widzę, że atom centralny ma więcej niż 4 wiązania to zamieniam na koordynacyjne. Tutaj chlor nie wykorzystał swoich wszystkich możliwości – dlaczego nie może mieć jednego podwójnego z tlenem? W zasadzie nie wiem jak to dobrze wyjaśnić czemu mam taki zwyczaj z tą liczbą 4. Proszę o pomoc, sprawia mi to od zawsze dużą trudność.
A wliczasz wolną parę elektronową, która jest na atomie chloru? Tu nie chodzi o liczbę wiązań jakie tworzy pierwiastek tylko o łączną liczbę elektronów jaką w wyniku tworzenia wiązań uzyska. Czasami może być tak, że pierwiastek tworzy dwa, trzy wiązania ale ma oktet, ponieważ posiada dodatkowo niewiążące pary elektronowe, tak jak w przypadku chloru w HClO3. To zagadnienie tłumaczyłam na przykładzie kwasu siarkowego (IV) w probówce o wiązaniu koordynacyjnym.