Wzór elektronowy

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Chlor tworzy kilka kwasów tlenowych o ogólnym wzorze sumarycznym: HClOx. W jednej cząsteczce pewnego kwasu chlorowego są cztery wiązania typu sigma (σ), w wyniku utworzenia których każdy z atomów uwspólnia liczbę elektronów zapewniającą spełnienie reguły dubletu lub oktetu elektronowego.
a) Narysuj elektronowy wzór kreskowy dla cząsteczki tego kwasu zgodnie z teorią wiązań Lewisa-Kossela.

 

.........................................................................................................................................................................................................................................

b) Uzupełnij poniższe zdania dotyczące cząsteczki tego

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Milena

Dlaczego będą dwa wiązania koordynacyjne? Ja robię to tak, że najpierw robię tyle “wiązań” ile atom potrzebuje do oktetu (tutaj np. Cl=O) a później jeśli widzę, że atom centralny ma więcej niż 4 wiązania to zamieniam na koordynacyjne. Tutaj chlor nie wykorzystał swoich wszystkich możliwości – dlaczego nie może mieć jednego podwójnego z tlenem? W zasadzie nie wiem jak to dobrze wyjaśnić czemu mam taki zwyczaj z tą liczbą 4. Proszę o pomoc, sprawia mi to od zawsze dużą trudność.

Przewiń do góry