Wzór elektronowy

Nie ukończyłeś jeszcze tego zadania

Chlor tworzy kilka kwasów tlenowych o ogólnym wzorze sumarycznym: HClOx. W jednej cząsteczce pewnego kwasu chlorowego są cztery wiązania typu sigma (σ), w wyniku utworzenia których każdy z atomów uwspólnia liczbę elektronów zapewniającą spełnienie reguły dubletu lub oktetu elektronowego.
a) Narysuj elektronowy wzór kreskowy dla cząsteczki tego kwasu zgodnie z teorią wiązań Lewisa-Kossela.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

b) Uzupełnij poniższe zdania dotyczące cząsteczki tego kwasu. W tym celu w każdym z nawiasów podkreśl jedno słowo tak, by powstałe w ten sposób zdanie było prawdziwe.

W cząsteczce tego kwasu jest ( pięć / siedem / dziewięć ) wolnych par elektronowych oraz ( dwa / trzy / cztery ) wiązania koordynacyjne. Dla orbitali walencyjnych atomu chloru zakłada się hybrydyzację ( dygonalną / trygonalną / tetraedyczną ).

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do rozwiązania.

Zaloguj się, aby skomentować
  Powiadom mnie o nowych komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Milena
Uczeń
Milena

Dlaczego będą dwa wiązania koordynacyjne? Ja robię to tak, że najpierw robię tyle „wiązań” ile atom potrzebuje do oktetu (tutaj np. Cl=O) a później jeśli widzę, że atom centralny ma więcej niż 4 wiązania to zamieniam na koordynacyjne. Tutaj chlor nie wykorzystał swoich wszystkich możliwości – dlaczego nie może mieć jednego podwójnego z tlenem? W zasadzie nie wiem jak to dobrze wyjaśnić czemu mam taki zwyczaj z tą liczbą 4. Proszę o pomoc, sprawia mi to od zawsze dużą trudność.

Przewiń do góry