Wzór strukturalno-elektronowy ozonu

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Niektóre pierwiastki chemiczne występują w tym samym stanie skupienia w różnych odmianach, które nazywamy odmianami alotropowymi. Przykładowo odmianami alotropowymi węgla jest diament, grafit, grafen, fullereny, nanorurki. Odmiany alotropowe pierwiastków różnią się właściwościami fizycznymi i chemicznymi, co wynika z ułożenia atomów oraz wiązań chemicznych pomiędzy nimi.

Tlen posiada 3 odmiany alotropowe, z czego w warunkach normalnych (273K, 1013 hPa) występuje w postaci dwóch odmian alotropowych - cząsteczki dwuatomowej Ooraz cząsteczki trójatomowej, czyli O3. Trójatomowa cząsteczka tlenu to ozon, który posiada silne własności aseptyczne, w związku z czym stosowany jest przy dezynfekcji wody. Naturalnie gromadzi się w stratosferze tworząc warstwę ozonową, która pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi.

Napisz wzór strukturalno-elektronowy O2 oraz O3.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Przewiń do góry