Zmiana wartości stężeniowej stałej równowagi od zmian temperatury - 2017 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W zamkniętym naczyniu pomiędzy substancjami X, Y oraz Z, które w temperaturze T i pod ciśnieniem p są gazami, ustala się stan równowagi chemicznej.
Zmianę liczby moli reagentów X, Y oraz Z w trakcie procesu przedstawia poniższy wykres.

Podczas reakcji, dla której zmianę liczby moli reagentów przedstawiono na wykresie, wydziela się ciepło. Naczynie reakcyjne, w którym został osiągnięty stan równowagi, podgrzano do temperatury T1 wyższej od temperatury T.
Poniżej przedstawiono opinię dotyczącą szybkości reakcji chemicznych w stanie równowagi dynamicznej w temperaturze T1 oraz wartości Kc1 w tej temperaturze.

„Po podgrzaniu układu do temperatury T1 ustala się nowy stan równowagi dynamicznej. Wartość Kc1 w tej temperaturze jest większa od wartości Kc w temperaturze T. W stanie równowagi dynamicznej w wyższej temperaturze następuje wzrost szybkości reakcji przekształcenia substratu w produkty oraz spadek szybkości reakcji odwrotnej (w porównaniu do analogicznych wartości szybkości reakcji w stanie równowagi opisanych wartością Kc)”.
Oceń, czy informacja jest poprawna. Podkreśl właściwe określenie w każdym nawiasie i uzasadnij swoją ocenę.
Informacja (jest / nie jest) poprawna.
1. Wartość Kc1 w temperaturze T1 jest (większa / mniejsza) od wartości Kc w temperaturze T.
Uzasadnienie: ……………………………………………………………………………………………………………….
2. W stanie równowagi układu w temperaturze T1 szybkość reakcji przekształcania substratu X w produkty jest (większa / mniejsza) niż w temperaturze T. W temperaturze T1 szybkość reakcji odwrotnej jest (większa / mniejsza) niż w temperaturze T.
Uzasadnienie: ………………………………………………………………………………………………………………

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania.

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adrian

W kluczu odpowiedzi jest napisane, że schematyczne równanie dla tej reakcji, to 2X — 2Y + Z. Rozumiem dlaczego 2Y i 1Z, bo tak wynika ze stosunku molowego, ale dlaczego 2X?

Agnieszka Wojciechowska

Na początku w reaktorze mieliśmy 11 moli X, po ustaleniu się stanu równowagi liczba moli X wynosi 5. Czyli przereagowało 6 moli X. Z X powstał Y i Z. Y mamy w stanie równowagi 6 moli a Z 3 mole. Czyli możemy stwierdzić, że skoro powstało 6 moli Y i przereagowało 6 moli X to fragment równania będzie wyglądał o tak: X->Y . Pozostaje kwestia Z. Powstaje go nam 2 razy mniej niż przereagowało X, więc możemy zapisać, że X->1/2 Z. Jak połączymy te dwa równania to wyjdzie nam X-> Y + 1/2Z albo 2X -> 2Y + Z. Mam… Czytaj więcej »

Przewiń do góry