Identyfikacja soli – doświadczenie - 2018 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Zaprojektuj doświadczenie, którego przebieg pozwoli na potwierdzenie, że wodny roztwór siarczanu(IV) sodu wprowadzono do probówki I, a wodny roztwór azotanu(V) sodu – do probówki II.

a) Uzupełnij schemat doświadczenia: podkreśl nazwę odczynnika, który – po dodaniu do niego roztworów opisanych związków i wymieszaniu zawartości probówek – umożliwi zaobserwowanie różnic w przebiegu doświadczenia z udziałem siarczanu(IV) sodu i azotanu(V) sodu.

 

b) Opisz zmiany możliwe do zaobserwowania w czasie doświadczenia (lub zaznacz brak zmian), pozwalające na potwierdzenie, że do probówki I wprowadzono roztwór siarczanu(IV) sodu, a do probówki II – roztwór azotanu(V) sodu.
Probówka I: ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Probówka II: ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SLOMA

Witam, Próbówka nr I odbarwia nam się z racji że jest nierozpuszczalna w połączeniu MN2+ i SO3(2-) – wziętych z tablic rozpuszczalności soli i wodorotlenków (czyli jest osadem) i braku zmian w drugiej próbówce, obserwujemy dlatego że MN2+ rozpuszcza się nam w NO3- – więc nie odbarwia nam się tylko z racji że nie jest osadem? Jeżeli nie, to może mi Pani to wytłumaczyć, w miarę łatwym językiem? Lub ewentualnie wskaże, którą próbówkę warto przerobić w celu przypomnienia owych informacji. Pozdrawiam!

Przewiń do góry