Otrzymywanie chlorku miedzi (II) - 2012 czerwiec - drugi termin

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

Dysponujesz następującymi odczynnikami:
Cu         NaOH (aq)         HCl (aq)         CuSO4 (aq)          H2O
a) Wybierz odczynniki spośród podanych powyżej i opisz kolejne czynności, które należy wykonać w celu otrzymania roztworu chlorku miedzi(II).
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
b) Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji zachodzących podczas tego doświadczenia.
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

a) Do probówki z roztworem siarczanu(VI) miedzi(II) należy (małymi porcjami) dodać roztwór wodorotlenku sodu (aż do wytrącenia osadu wodorotlenku miedzi(II)). Otrzymany osad trzeba oddzielić od roztworu (przesączyć przez bibułę) i rozpuścić w kwasie solnym.

b) Cu2+ + 2OH → Cu(OH)2(↓)

Cu(OH)2 + 2H+ → Cu2+ + 2H2O

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top
Przewiń do góry