Związki nieorganiczne – doświadczenie - 2016 maj

Zaloguj się, aby zapamiętać ukończone przez Ciebie zadania

W celu zbadania efektu cieplnego reakcji chemicznych przeprowadzono cztery doświadczenia oznaczone numerami I–IV. Mieszano po 100 cm3 wodnych roztworów substancji, wymienionych w odpowiednich wierszach tabeli, o stężeniu molowym 0,2 mol ⋅dm−3 i o początkowej temperaturze równej 25 ºC. Następnie zmierzono temperaturę każdej z otrzymanych mieszanin.

Zaobserwowano, że w każdym doświadczeniu temperatura uzyskanych mieszanin była wyższa niż temperatura użytych roztworów i że przyrost temperatury ΔT w niektórych doświadczeniach był taki sam.

a)Napisz w formie jonowej równanie reakcji ilustrujące przemiany, które dokonały się podczas doświadczenia oznaczonego numerem III.
......................................................................................................................................................

b)Napisz numery wszystkich doświadczeń, w których zaobserwowany wzrost temperatury ΔT był jednakowy.
......................................................................................................................................................

a)

Ba2+ + 2OH + 2H3O+ + SO42- -> BaSO4 + 4H2O

lub

Ba2+ + 2OH + 2H+ + SO42- -> BaSO4 + 2H2O

Odpowiedź Ba2+ + SO42- -> BaSO4 jest niewystarczająca, ponieważ w treści zadania jest prośba o napisanie równania jonowego, a nie jonowego skróconego.

b) II i IV

Aby wzrost temperatury był jednakowy, to musi zachodzić dokładnie taka sama reakcja (jonowa skrócona).

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Przewiń do góry