Jak obliczyć pH roztworu buforowego?

Z tej probówki dowiesz się jak obliczyć pH roztworu buforowego. Niezbędna do tej lekcji jest znajomość tematów tj. pH oraz stała i stopień dysocjacji. Zapraszam 🙂

Zadanie 1

Oblicz pH buforu octanowego uzyskanego przez połączenie 210 ml 0,1 M octanu sodu i 150 ml 0,17 M roztworu kwasu octowego.

Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dave1730

Dzień dobry 😀 W zadaniu 1 wkradł się chyba mały błąd, ponieważ nk zgodnie z moimi obliczeniami wynosi 0,0255, a nie 0,0225 jak jest podane w zadaniu, oczywiście to w niewielkim stopniu rzutuje na dalsze obliczenia 😀

Miłosz

skąd możemy wiedzieć czy dany związek dysocjuje w tak niewielkim stopniu żebyśmy mogli pominąć proces obliczania jego stężenia równowagowego ? Czy każdy ,,słaby” kwas / zasada , automatycznie jest na tyle słaby że możemy pominąć obliczania jego stężenia równowagowego ?

Przewiń do góry