Czym jest rdzeń atomowy?

Rdzeń atomowy, nazywany inaczej zrębem atomowym to atom pozbawiony elektronów walencyjnych. W skład rdzenia atomowego wchodzą zatem cząstki, z których składa się jądro atomowe (protony i neutrony) oraz elektrony niewalencyjne.

Z poprzednich probówek wiesz już jak obliczać liczbę protonów, neutronów i elektronów w atomach poszczególnych pierwiastków. Przypomnijmy raz jeszcze jak określać liczbę elektronów walencyjnych dla pierwiastków z grup głównych czyli od 1 do 2 oraz od 13 do 18 grupy.

Pozostałe grupy, zwane pobocznymi czyli od 3 do 12 wymagają szerszego omówienia. Informacje na temat elektronów walencyjnych pierwiastków z grup pobocznych znajdziesz w kolejnej lekcji.

Elektrony walencyjne pierwiastków z grup głównych to elektrony znajdujące się na ostatniej powłoce. Liczba elektronów walencyjnych zależy od numeru grupy, do której należy dany pierwiastek.

Pierwiastki z grupy 1 posiadają 1 elektron walencyjny

Pierwiastki z grupy 2 posiadają 2 elektrony walencyjne

Pierwiastki z grupy 13 posiadają 3 elektrony walencyjne

Pierwiastki z grupy 14 posiadają 4 elektrony walencyjne

Pierwiastki z grupy 15 posiadają 5 elektronów walencyjnych

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Klaudia

Dobry wieczór. Czy w zadaniu 2. chodzi o kation sodu- Na+? Bo elektrycznie obojętny atom sodu ma przecież 11 elektronów.
Ah przepraszam, już widzę mój błąd, napisane jest przecież, że chodzi o rdzeń :).

Ostatnio edytowane 1 miesiąc temu przez Klaudia
mwarmula

Dzień dobry, w zadaniu 1 tak jest opisany sód “Jest to pierwiastek, który występuje w postaci atomów jednego rodzaju-mają one identyczną liczbę neutronów i protonów.” a przecież liczba protonów to 11, a neutronów 12, nie rozumiem w takim razie opisu, skąd taka informacja?

Przewiń do góry